Gorące tematy: Wolni i Solidarni Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
27 postów 1545 komentarzy

Oświat

Oświat - Rozum drogowskazem Praca chlebem Prawda orężem

Po co nam Trump w Warszawie?

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Najważniejszymi priorytetami rządu jest bezpieczeństwo Polaków i rozwój gospodarczy Polski

Był czas po IIWŚ, że Waszyngton prowadził politykę powstrzymywania komunizmu. 
 
 Był to okres wojny koreańskiej, wojny w Wietnamie, zbrojnych interwencji w krajach Ameryki Łacińskiej
Zakończył ją w momencie upadku ZSSR.
Z tym momentem przeszedł do polityki wciągania w strefę swoich wpływów krajów dawnego bloku sowieckiego i byłych republik radzieckich.
Akordem było bombardowanie i rozczłonkowanie Jugosławii która tej polityce stanowczo się sprzeciwiła.
 
 Kolejnym etapem były kolorowe rewolucje na Ukrainie i rewolty w Afryce Północnej.
Jak okrutna potrafi być polityka amerykańska w stosunku do tych państw i narodów które nie chcą podporządkować się dominacji amerykańskiej widzimy na przykładzie takich krajów jak Irak, Syria, Afganistan, Jugosławia.
Polska po upadku bloku sowieckiego wybrała politykę zbliżenia z zachodem.
 
  Niewątpliwie w tamtym okresie czasu mieliśmy jako naród w większości nastawienie prozachodnie. Wstąpiliśmy do Unii Europejskiej i do NATO.
Czy było to słuszne?
Zapłaciliśmy za to dorobkiem naszych ojców, polski przemysł faktycznie przestał istnieć.
 
 Straciliśmy też sporo suwerenności, ale utrzymane zostały nasze granice.
Można by się zastanowić co by było gdyby jednak nasze pseudo elity nie sprzedały nas na początku transformacji ustrojowej. Transformacji za którą wszak głosowaliśmy, a która w wykonaniu i rękoma tychże łże elit została przeprowadzona w najgorszym z możliwych sposobów.
 
Gdy byśmy pozostalibyśmy krajem niezależnym z naszym przemysłem, krajem poza UE i poza NATO, przyjaznym dawnemu sojusznikowi ( niektórzy powiedzą okupantowi) odrodzonej Rosji i szukającym także przyjaciół na całym świecie także tym zachodnim a to wszystko po to by się zmodernizować i rozwijać na miarę naszych potrzeb i ambicji.
Tylko czy Niemcy, Francja, USA, bankierzy i politycy tych krajów daliby nam się rozwijać i prowadzić niezależną politykę? Czy może pod byle pretekstem podburzono by części społeczeństw, także tych mniejszości niemieckich które miało dziadków w Wermachcie do protestów i rozruchów, do polskiego warszawskiego majdanu tak jak w Kijowie. A jak byśmy ten majdan i tych protestujących, tą V kolumnę rozpędzili , czy nie poleciałyby na nas bomby NATO–wskie tak jak na Jugosławię. Czy nie rozczłonkowano by Polskę na tą zachodnią z granicami z 1937 r pod opieką Niemiec i tą pozostałą, która i tak musiałaby przyjąć wszelkie dobrodziejstwa jakie do dzisiaj ma Irak i Afganistan?
Obecny rząd PiS co by o nim nie mówić i nie pisać, zaczął prowadzić politykę prospołeczną. To dziś pani premier Beata Szydło po raz kolejny podkreśliła, że najważniejszymi priorytetami jej rządu jest bezpieczeństwo Polaków i rozwój gospodarzy Polski.
Kto tego nie słyszał jest albo głuchy, albo słyszeć nie chce, albo po prostu jest wrogiem Polski.
Oczywiście jest też część takich co wierzą, a przynajmniej piszą i chcą nas przekonać, że Polski już nie ma, że Polacy to niewolnicy, że rządzą nami Żydzi.
Jednak jesteśmy, jesteśmy w miarę bezpieczni, może właśnie dzięki temu kontyngentowi wojsk amerykańskich, które swoją obecnością nie tyle bronią nas przed głoszonym ( być może umyślnie dla zmyłki niemieckich polityków) zagrożeniem Rosyjskim co przed zakusami niemieckich polityków i niemieckiej Bundeswery
Rząd Beaty Szydło stanowczo sprzeciwił się Niemcom i Francji w sprawie przyjmowaniu uchodźców. Potrafiła w tej sprawie zjednoczyć się z krajami grupy Wyszechradzkiej.
Jesteśmy bezpieczni i sami widzimy że lepiej się nam żyje, bo gospodarczo także się rozwijamy.
Donald Trump przyjeżdża do Warszawy bo jesteśmy sojusznikiem USA i uznajemy dominacie USA, nie tylko my bo i cała niemal reszta świata także tą dominację uznaje.
Może się to niektórym nie podobać, ale czy lepsze jest przyjmować Trumpa w Warszawie, czy może widzieć na naszym niebie amerykańskie bombowce?
Rzecz jasna to musi mieć swoją cenę. Ale lepiej liczyć się z tym, że Trump będzie chciał coś na nas wymusić w sensie politycznym czy gospodarczym, ale to zawsze będzie bez porównania niższy koszt niż ten który zapłaciła Jugosławia. Była już Jugosławia
 
 
 
 
A jakie możemy odnieść korzyści z wizyty prezydenta Stanów Zjednoczonych?
W tym przypadku Trump wydaje się zastosował politykę dziel i rządz. Podzielił najwyraźniej kraje unii europejskiej na te zachodnie z Niemcami i Francją na czele i na te wschodnie, ostatnio określane jako kraje trójmorza stawiając najwyraźniej na czele tych państw Polskę.
Jest to wyraźny i niedwuznaczny sygnał dla Niemiec, policzek dla Merkel i dla Marconiego, sygnał, wara wam od Polski i krajów trójmorza.

 

Takie postawienie sprawy jest niewątpliwie z korzyścią dala Polski i dla obecnego rządu pani Beaty Szydło. 
 
Ze zdziwieniem i z niedowierzaniem przeczytałem artykuł byłego posła Z. Wrzodaka
Casting skundlonych agentów z nad Wisły
a w nim takie zdania jak:
Agenci banksterów nad Wisłą walczą jak lwy, kto ma być bliżej, dłużej przy swoim mocodawcy Trumpie
Czy pisząc w sposób niezwykle obraźliwy, bardziej językiem menela niż byłego polityka i posła:
Trwa casting obleśnych durni z tzw. klasy politycznej w Polsce  oraz parszywych dziennikarzynów przed wizytą w Polsce D. Trumpa. Takiej poddańczej propagandy nie było za czasów okupacji sowieckiej w Polsce.
Agenci banksterów, tak p. Wrzodak określa polski rząd i polskiego prezydenta. Wybrany i wybranego w wolnych i powszechnych wyborach, przez naszych rodaków.
Że co, że nie wybrali p. Wrzodaka, bo mu paliwa nie staje.
Pisze p. Wrzodak
czasów okupacji sowieckiej w Polsce….
W jakim to czasie, panie Wrzodak była okupacja sowiecka w Polsce?
Czy wtedy gdy dźwigaliśmy nasze miasta z ruin i gruzów tuż po II WŚ i po okupacji niemieckiej, kiedy szły do nas transporty z ZSSR ze sprzętem i z maszynami? Bo przecież huty, kopalnie, stocznie i tysiące innych zakładów pracy nie powstały by bez pomocy tegoż rzekomego okupanta.
Pisze pan Wrzodak
Każdy z nich ( tu chodzi o polityków z rządzącej partii) na kolanach zapewnia, że będzie lepszym, nadzorcą niewolników w ,,polin" od swego konkurenta politycznego.
Ubliża pan całemu polskiemu narodowi nazywając naszą ojczyznę pogardliwym syjonistycznym określeniem  ,,polin”
Nikt z nich, tych polityków, naszych przedstawicieli witając Donalda Trumpa, nie będzie klękał, a witając go w Warszawie jednocześnie zapewnia nam pokój i gwarancie że ta agresywna złowróżbna Ameryka widząc w nas sojusznika nie będzie nas bombardować.
To się nazywa real polityka. Jesteśmy za mali i za słabi by w każdym aspekcie decydować samodzielnie. Nie mając innego oparcia wybieramy to co nam pozwala zachować granice, pokój i rozwój.
Jeśli komuś się wydaje że oprzeć się powinniśmy na Rosji, to proszę popatrzeć jak Rosja wsparła i obroniła Ukrainę w momencie w którym na majdanie w Kijowie przechadzała się senator Nulan, jak Putinowska Rosja potraktowała wcale nie małą mniejszość rosyjską tam zamieszkałą, także w Odessie.
No ale żeby to dostrzec i zrozumieć trzeba patrzeć i oceniać trzeźwo i bez tej zapiekłej nienawiści i błędnych urojeń. Po prostu być politykiem.
Sumując chcieliśmy mieć kapitalizm i zachodni styl życia. To był nasz wybór, wybór większości. Wybraliśmy tak jak wybraliśmy.
Ameryka na pewno jest lepsza jako sojusznik niż wróg.
Rozumie to Jarosław Kaczyński, rozumie to pan prezydent Duda i rozumie to pani premier Beata Szydło, pan Wrzodak tego nie rozumie. Obraża polityków, dziennikarzy i nas wszystkich.
On wolałby politykę konfrontacji skutki i zniszczenia dla Polski takie jak w byłej Jugosławii, Iraku czy Syrii 

KOMENTARZE

 • Cejrowski na ostro:
  "Oczekuję, że Trump w sposób elegancki i dosadny da po pysku Niemcom i Ruskim"

  http://media.wplm.pl/pictures/825/upscale_True/path/2017/07/05/825/360/2f136d4e7f2b4e2fa9127e82b3cb78d0.jpeg

  Mam nadzieję, że Stany Zjednoczone powrócą do roli kogoś, kto trzyma buta na gardle niemieckim. To samo powinni Amerykanie zrobić, jeśli chodzi o Putina, który jest zagrożeniem dla całego świata

  — wyznał Wojciech Cejrowski w radiu Wnet przed wizytą prezydenta USA Donalda Trumpa w Warszawie.
  Podróżnik zwrócił uwagę na przykład z historii, gdy Stany Zjednoczone po obu wojnach światowych kontrolowały Niemcy. Jego zdaniem było to znaczące i dobre, ponieważ sytuacja, kiedy Berlin jest europejskim hegemonenm, jest po prostu „niezdrowa i niedemokratyczna. Stwierdził nawet, że Niemcy, gdy zbytnio podnoszą głowę, „ludzie muszą uciekać z Europy”.
  Oczekuję, że Trump w sposób elegancki, a jednocześnie dosadny i krwawy da po pysku Niemcom i Ruskim
  — powiedział.
  To, że Trump pojawi się na takim forum jak szczyt Trójmorza, jest sygnałem, że chce on docisnąć i Niemcy, i Putina do ściany

  http://wpolityce.pl/polityka/347459-cejrowski-na-ostro-oczekuje-ze-trump-w-sposob-elegancki-i-dosadny-da-po-pysku-niemcom-i-ruskim


  Autor za kapitalna notke
  5+
 • Chwila dla fotoreporterów i dziennikarzy... ta chwila mówi wszystko!
  https://pbs.twimg.com/media/DECSZsHXgAAz3B5.jpg


  A mogło być tak pięknie.

  https://pbs.twimg.com/media/DECU4SPXsAA4dWY.jpg
 • 5*
  "A jakie możemy odnieść korzyści z wizyty prezydenta Stanów Zjednoczonych?
  W tym przypadku Trump wydaje się zastosował politykę dziel i rządz. Podzielił najwyraźniej kraje unii europejskiej na te zachodnie z Niemcami i Francją na czele i na te wschodnie, ostatnio określane jako kraje trójmorza stawiając najwyraźniej na czele tych państw Polskę.
  Jest to wyraźny i niedwuznaczny sygnał dla Niemiec, policzek dla Merkel i dla Marconiego, sygnał, wara wam od Polski i krajów trójmorza.


  Takie postawienie sprawy jest niewątpliwie z korzyścią dala Polski i dla obecnego rządu pani Beaty Szydło" - bardzo trafna ocena uważam

  odnośnie wpisu pana Wrzodaka, tez nie ukrywam, że czytałem ze zdumieniem

  pozdr
 • @Husky 09:48:09
  Wojtek Cejrowski coraz częściej wypowiada sie jak chłopek roztropek spod meliny - niestety
 • @Husky 09:53:53
  Masz poczucie humoru.
 • @Oświat 10:02:01
  Bronek Komorowski też rozmawiał z Obama w 4 oczy i bez tłumacza.
  Opinia publiczna nie poznała treści tej rozmowy.
  Komorowski również 8-)))))))  Delegacja PO juz na placu czeka na Donalda Trumpa 8-)))))))

  https://pbs.twimg.com/media/DECVhqFWsAATDAG.jpg
 • @MacGregor 09:58:35
  Szczególnie, że do Warszawy na spotkanie Trumpa z krajami trójmorza nie została zaproszona kanclerz Merkel.
 • @Oświat 10:14:44
  Główny strateg banku Morgan Stanley zachwycony polską gospodarką. Jesteśmy jak azjatyckie tygrysy

  "Polska jest na najlepszej drodze do tego, by z grona gospodarek rozwijających się przeskoczyć do tych już rozwiniętych" - twierdzi Ruchir Sharma, szef działu analiz rynków wschodzących w Morgan Stanley i szef działu strategii banku. I stawia nasz kraj jako przykład dla Rosji, Chin, Indii i Brazylii.
  Swój komentarz Sharma zamieścił na stronie internetowej amerykańskiego "New York Timesa". Pisze w nim, że według Międzynarodowego Funduszu Walutowego "niespełna 40 krajów na świecie zasłużyło do tej pory na miano rozwiniętych. Reszta to wciąż rynki wschodzące".

  I przypomina, że awans jest o tyle trudny, że większość krajów rozwijających się pozostaje nimi na zawsze. "Ostatnim, któremu udało się przeskoczyć do grupy dojrzałych gospodarek, była 20 lat temu Korea Południowa. Następnym członkiem klubu może zostać Polska" - uważa przedstawiciel banku Morgan Stanley.

  http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/ruchir-sharma-morgan-stanley-polska,30,0,2341918.html
 • @Oświat 10:14:44
  Komentarz "GW" z godz. 15.00, 6 VII 2017:
  "Z małej chmury duży deszcz. Ogólnikowe deklaracje. Marne efekty wizyty Donalda Trumpa". 8-))
 • @Oświat 10:14:44
  Przyznaję Panu dużo racji.
  Ale, jak to napisał niezastąpiony J. Ruszkiewicz u Wrzodaka, będę szukał włosa w zupie.

  Ogólnie ma więc - ma Pan rację. Nawet więcej. Rozszerzyłbym argumentację właśnie takiej postawy - także w odniesieniu do polityki militarnej Macierewicza. Czyli budowanie armii, która zapewni obronę Polski z wykorzystaniem sprzętu amerykańskiego. Bo czy mamy inną możliwość?
  Rosyjski system S - 400 (czy nowszy - 500), jest dla nas nieosiągalny. Zatem wersja realizowana - jest dobra.
  Druga kwestia.
  Czy państwa Trójmorza (bez Ukrainy - ta powinna być wyeliminowana z tej grupy), mogą być odrębnością i to traktowaną jaka alternatywa dla Zachodu? No i czy jest to w naszym interesie, że musimy słuchać USA?

  Sądzę, że tak, gdyż samo stworzenie takiej grupy i nawiązanie ściślejszej współpracy jest perspektywiczne. Na tym etapie nie musi to być traktowane jako akt wrogi względem Zachodu. Jednak, jeśli nastąpią tam zmiany w kierunku dalszej budowy totalitaryzmu z niemieckim przywództwem (oby nie), wtedy Trójmorze staje się alternatywą.

  Gdzie są słabe punkty?
  W zbytniej uległości względem USA. Tarcza w Redzikowie nie poprawia naszego bezpieczeństwa, a przeciwnie - jest zagrożeniem. Bazy USA w Polsce, to zagrożenie także wewnętrzne; moga stać się siedzibą terroryzmu USA. Wysyłanie dronów z misją likwidacji niewygodnych przeciwników, to przecież typowe działania USA. A każda baza USA może być takim zagrożeniem.

  Zatem współpraca tak, ale należy patrzeć, czy nie zostały przekroczone granice PRS. Zwłaszcza, że USA gwałtownie słabną i mogą chcieć nas wykorzystać jako "mięso armatnie".
  Z kolei, jeśli uda się stworzyć strukturę Trójmorza przed upadkiem USA - to będzie to szansa niepowtarzalna dla całego regionu.
  I znowu: trzeba się bacznie przyglądać poczynaniom PiS w jakim kierunku ideowym idą zamierzenia. Czy stworzyć "polin", jak zakłada Wrzodak, czy jednak Rzeczpospolitą?

  Dlatego traktuję obie notki z pewnym dystansem. Nie odsądzam Wrzodaka od czci i wiary, ale też nie uważam, że Pana racje są w pełni słuszne.
 • @Husky 10:34:51
  A nie mowilem 8-)))
  2 h i jest

  http://oswiat.neon24.pl/post/139188,po-co-nam-trump-w-warszawie#comment_1396173

  w gadzinowce jest !!!!

  https://pbs.twimg.com/media/DEDSwb4XsAEamc9.jpg
 • @Krzysztof J. Wojtas 10:48:20
  Ja również mam wiele zastrzeżeń do USA. Ująłem to w tekście na samym początku,
  Jeśli USA osłabnie i straci swoją obecną pozycję to dobrze, dobrze podwójnie, z tej racji, ze to kraj zamorski, daleko od nas i z wieloma piętrzącymi się problemami w różnych częściach świata. Ameryka zajęta problemami w Azji, że wspomnę Korea Północna i rosnąca potęga w tym także morską Chin z roszczeniami do wysp i akwenów morskich, wojna w Syrii, sprawa Ukrainy, rosnąca niezależność z czasem może nawet wrogość Turcji, to wszystko może pozwolić nam na prowadzenie własnej polityki choć z pozoru pod parasolem amerykańskim.
  My ten czas powinniśmy wykorzystywać do maksimum. Zbudować od nowa siły zbrojne i odbudować polski przemysł, jednym słowem polską gospodarkę. i rozszerzać przyjazne kontakty w regionie trójmorza, zgoda że z pominięciem banderowskiej Ukrainy
  Trump wybrał Warszawę przed Hamburgiem a mógł wybrać Berlin. To wyraźny sygnał głównie dla Mekel choć i dla Putina i dla krajów trójmorza.
  A tak przy okazji, jesteśmy mężczyznami i jeśli Trumpowi podobają się ładne zgrabne i szczupłe kobiety, a Merkel wyglądająca jak stara torba mu się nie podoba, to my mężczyźni potrafimy to zrozumieć.
  Merkel do Trumpa w czasie ostatniego spotkania – Czy podasz mi rękę?
  Trump, jak pamiętamy, ani nie odpowiedział ani ręki nie podał
 • @Oświat 14:47:19
  Zawsz pierwsza wizyta "mówi" kto jest kim
 • @Husky 14:50:45
  W przemówieniu Trumpa akcent jest bardziej antyniemiecki niż antyrosyjski
  Wielomski:
  — Dlaczego Donald Trump wybrał Polskę? To właściwie tłumaczył sam, podkreślając kilkakrotnie, że Polska jest centrum kontynentu europejskiego, oczywiście patrząc geograficznie. W ten sposób pokazał chęć budowy w centrum kontynentu europejskiego pewnej struktury polityczno-ekonomiczno-militarnej, która byłaby niezależna zarówno struktur zachodnich tradycyjnych, czyli Unii Europejskiej i Berlina, jak i z drugiej strony niezależna od Rosji. Myślę, że to bardzo silnie podkreślano w tej wizycie od samego początku.
  — Uważam osobiście przemówienie na Placu Krasińskich za prawdziwy majstersztyk. Jest to bardzo ważne przemówienie dlatego, że ono jest skierowane tak naprawdę do Angeli Merkel i Niemiec. Oczywiście do Polaków również, ale przedmiotem krytyki w tym przemówieniu jest strona niemiecka. Zauważmy po pierwsze charakterystyczne miejsce — mianowicie Plac Powstańców Warszawskich — czyli powstańców walczących z Niemcami. Symbolika kotwicy Polski Walczącej też cały czas występowała w otoczeniu Trumpa. Na pewno taka rzecz nie była inicjatywą strony polskiej, tylko to było uzgodnione ze stroną amerykańską. To jest zbyt poważne, żeby strona polska sama tego typu rzeczy zrobiła.
  Po drugie zwrócę uwagę na to, że mówiąc o Powstaniu Warszawskim Donald Trump podkreślił fakt, że Polacy walczyli tam z Niemcami. To jest charakterystyczne, ponieważ w języku pojednania polsko-niemieckiego, współczesnego, właściwie Polacy niby nie walczyli z Niemcami tylko z nazistami, a ci Niemcy, gdzieś „uciekają”, w pewnej chwili stają się sami jedną z ofiar nazizmu. A tu było wyraźnie powiedziane, że z Niemcami. Bardzo charakterystyczna była krytyka Unii Europejskiej w tej postaci, w jakiej buduje ją Berlin, mianowicie w postaci superpaństwa zbiurokratyzowanego, scentralizowanego, gdzie nie ma miejsca na wolności indywidualne, wolności gospodarcze. Ten model niemieckiego, to się tak fachowo nazywa w Niemczech „zorganizowanego kapitalizmu” został bardzo radykalnie potępiony w imię amerykańskiego ideału wolnej przedsiębiorczości, który Trump wyraźnie proponuje Polsce. Jak się złoży te trzy elementy —nazwanie Niemców Niemcami, pokazanie tradycji walki Polaków przeciwko Niemcom i wreszcie krytykę współtworzonej i de facto kierowanej przez Niemcy Unii Europejskiej, to jest to, moim zdaniem, bardzo silne wystąpienie antyniemieckie. To jest to, czego polski rząd również oczekiwał.

  Nie miałem okazji słuchać przemówienia Trumpa, ale z tego co mówi Wielomski dla Sputnika wynika iż Trump ma awersję do Niemiec.
  Powodem może być niemieckie zaangażowanie w Rosji, silne powiązania gospodarcze, kupowanie od Rosji olbrzymich ilości gazu i innych surowców.
  Jeśli Trump dostrzega zawiązujący się blok gospodarczy Niemiec i Rosji to może to uznać za rzecz mocno niekorzystną dla Ameryki i będzie się starał temu przeszkodzić. Osłabienie Niemiec, czy też wzmożona presja na Niemcy przez USA może być korzystna dla Polski.
 • @Oświat 23:12:03
  //Osłabienie Niemiec, czy też wzmożona presja na Niemcy przez USA może być korzystna dla Polski.//
  dokladnie, tak to i ja widze
 • @Oświat 23:12:03
  "Osłabienie Niemiec, czy też wzmożona presja na Niemcy przez USA może być korzystna dla Polski."

  Pod warunkiem, że przestaną nas judzić na Ruskich, bo ci jak się wq.. to problem może być większy niż ze szkopami.
  A Trump i tu bredził o destabilizacji Ukrainy przez Rosję. Trzeba być naprawdę ślepym, żeby nie widzieć jak wygląda sytuacja na Ukrainie po rozkręceniu przez USA Majdanu i jaki my mamy problem z banderowcami z którymi USA żyją od czasów IIWŚ w komitywie. I kto tu destabilizuje...

  A poza tym gratuluje bardzo ciekawego wpisu.

  Oczywiście 5*
 • @Oświat 14:47:19
  "Merkel do Trumpa w czasie ostatniego spotkania – Czy podasz mi rękę?
  Trump, jak pamiętamy, ani nie odpowiedział ani ręki nie podał"

  To było bezcenne :-)

  I te ich miny... jej :-)
 • @Jasiek 08:36:00
  Oczywista oczywistośc, że to USA jest głównym sprawcą upadku Ukrainy, ale przecież grandziarze z za oceanu tego nie powiedzą.
  Zrobili swoje i mają satysfakcję, że rozdzielili i skłócili Ukrainę i Rosję, a to że Krym im się wywinął, że Ługańsk i Donieck się zbuntował no to zrobili sobie pretekst do dalszego judzenia przeciw Kremlowi, do nakładania sankcji i atakowania Putina.
  Taka jest polityka zachodu. Można powiedzieć, że to odwieczna metoda i polityka wszelkich mocarstw imperialnych
  Dzięki za uznanie.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031