Gorące tematy: Wolni i Solidarni Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
27 postów 1545 komentarzy

Oświat

Oświat - Rozum drogowskazem Praca chlebem Prawda orężem

Jak zrobić film i zarobić milion.

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

W swoim czasie miałem okazję poznać pana Bohdana Porębę, polskiego reżysera.

Miał pan Bohdan w ostatnich latach życia w swoim zamyśle nakręcenie filmu o księciu Józefie Poniatowskim. Szukał kontaktu z Melem Gibsonem by ten film zrealizować z jego pomocą. Być może chodziło nie tyle o aktora co o współreżyserię i środki finansowe jakie Mel mógł wyłożyć na realizację projektu.
Bohdan Poręba był dla mnie legendą i autorytetem tej klasy, że nie śmiałem powiedzieć mu o swoich zastrzeżeniach co do jego zamiarów.
Po pierwsze Mel Gipson jako uznany, aktor, reżyser i biznesmen, zapewne jeśli by chciał podjąć się współpracy i finansowania to raczej nie filmu o księciu Józefie który publice amerykańskiej był absolutnie nieznany. Co innego gdyby głównym bohaterem filmu został nasz Tadeusz Kościuszko, generał amerykański i Puławski amerykański bohater narodowy czasu początków niepodległości.
 Taki film mógłby się sprzedać w USA i wygenerowaqć zyski. A bez perspektywu żysków  niczego w USA się nie robi.
Po wtóre, znając nieco Amerykę i amerykanów wiedziałem i mogłem obserwować z bliska że filmy jakie tam się kręci powstają także z budżetem zero dolarów.
Nie są to filmy wielkiej klasy i nie w stylu Gwiezdnych wojen, czy Apocalipto, ale jednak filmy. Jedna z takich grup filmowych istniała w New Haven w stanie Connecticut gdzie mieszkałem przez całe pięć lat. Grupa działała przy teatrze przy Church street im. Shuberta (przed wojną i my  tu w Polsce mieliśmy, zdaje mi się, takiego swojego żydka, aktora, czy dyrektora teatru Shuberta)
Jak by ktoś chciał zobaczyć ich dzisiaj, no nie tych co działali wówczas ale następne pokolenie, to proszę wklepać w You Tube https://www.youtube.com/watch?time_continue=4&v=VBb9UwxtjQ0
Grupa tych aktorów i filmowców jakich miałem okazję dobrze poznać, to byli wyjątkowe ciapciusie, ale mieli duża profesjonalną kamerę kupioną na wyprzedaży staroci, jednakże w pełni sprawną i kręcili według własnych pomysłów, scenariuszy i (nie)zdolności artystycznych i aktorskich.
Bohdan Poręba jako polski reżyser nie widział i nie dopuszczał takiej możliwości by film mógł powstać bez odpowiednio dużej kwoty. Jego ostatni nakręcony obraz ,,Siwa legenda” kosztował jak mi powiedział, sumę niewielką, jeden milion zł ( chyba zł a nie dolarów, tego już nie pamiętam) gdy tym czasem, mając przed oczyma tamtych bardzo młodych i bardzo zwyczajnych chłopaków i dziewczyn z New Haven, którzy nie rzadko składali się na małą czy średnią picę za 8 dolców bo na dużą stać ich nie było, mam przekonanie, że można coś robić bez państwowej kasy, bez wielkich i bogatych sponsorów wcinających się w każdy szczegół i każdą filmową klatkę. Po prostu trzeba mieć wiarę i być tym napalonym entuzjastę, tym, co jak chce to może.
Tak sobie pomyślałem, że jak bym tak tu w kraju wszedł na plan  i zagadnął kogokolwiek, to pierwsze co bym usłyszał to zapewne słowa
–Panie nie kręć się pan, bo tu się pracuje.
Tam gdy stanąłem z boku, kamerzysta, który robił mi kilka dni wcześniej reklamę do miejscowej TV powiedział – On zapłacił 1500 dolarów za reklamę.
I całe towarzystwo na planie skierowało na mnie swoje oczy z podziwem i z takim szacunkiem jakbym dysponował majątkiem Trumpa, miał dla nich na tysiąc dużych pic i tyle samo kubków coca coli.
No to zamówiłem im cztery pice by sobie podjedli, choć i u mnie się nie przelewało.
Mówią, co kraj to obyczaj.
Jedni mówią Ameryka to bogaty kraj.
A inni chodząc po rynku przy Grasso boulewar, w tymże uniwersyteckim mieści (Yale Uniwersity) mówią:
– Zęby moi koledzy widzieli po jakim śmietniku ja tu chodzę to by dopiero mieli ubaw.
Jak zrobić film i zarobić milion?
Jak zarobić milion?
Zrobić dobry film.
A jak zrobić dobry film?

O tym może innym razem. 

KOMENTARZE

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031