Gorące tematy: Wolni i Solidarni Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
27 postów 1545 komentarzy

Oświat

Oświat - Rozum drogowskazem Praca chlebem Prawda orężem

Białoruś i Łukaszenka

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Łukaszenka patrzy na zachód, a Polska mu na drodze.

Łukaszenko o perspektywach dla Białorusi
 
 
Niezadowalające wyniki rozwoju gospodarczego mogą doprowadzić Białoruś do utraty niezależności. Stwierdził to prezydent republiki Aleksander Łukaszenko podczas swojej wizyty w rejonie Szkłowskim.
Zdaniem lidera państwa, Mińsk musi w pełni realizować postawione przed sobą cele gospodarcze, w tym w rolnictwie.
„Jedyny powód niewypełnienia zadania to śmierć” — podkreślił Łukaszenka.
„Jesteśmy na froncie. Nie przetrwamy tych lat, upadniemy, wtedy trzeba będzie stać się częścią jakiegoś państwa, albo o nas będą sobie nogi wycierać. A nie daj Boże, nawet rozpoczną wojnę, jak na Ukrainie” — cytuje prezydenta kanał ONT.
O tym, kto grozi Białorusi i w skład jakiego państwa może ona wejść w przypadku porażki w gospodarce, Łukaszenka nie powiedział.
https://pl.sputniknews.com/swiat/201806238223887-Lukaszenka-Bialorus-sputnik/
 
Patrząc na mapę opcji w tym temacie jest sporo, mianowicie Rosja, Ukraina, Polska, Litwa Łotwa.
Z tych krajów najlepszym wyborem może być albo Rosja rządzona przez Putina, który doskonale wie, że jak by wziął Białoruś, to w kolejnych wyborach prezydenckich przegrywa z Łukaszenko, albo Polska, która może być atrakcyjna dla Białorusinów przez swoje zachodnie powiązania i wyższy poziom życia. Przy czym Białorusini nigdy nie byli wrogo nastawieni do Polski, a w składzie Rzeczypospolitej Obojga Narodów byli równi Koroniarzom.
 
Takie połączenie Polski i Białorusi w jedno państwo mogłoby być atrakcyjne zarówno dla jednych jak i dla drugich, tak politycznie jak i gospodarczo.
 
Czy jest to realna perspektywa?
Wszystko zależy od elit politycznych naszych krajów, od nacisków z zewnątrz, od polityki wielkich mocarstw od bardzo wielu różnych czynników.
 
Rosja byłaby temu przeciwna, Niemcy również, Ameryka Trumpa zapewne także tego by nie akceptowali, chociaż z pewnymi wahaniami, bo bazy amerykańskie na terenie Białorusi to by była spora dla niej gratka. Żydzi może tak, może nie, no i światowe rekiny finansowo gospodarcze widzące okazję i nadzieję na kolejne rozgrabienie majątku narodowego kolejnego kraju.
 
 
Czemu o tym mówił Łukaszenka?
Zapewne czuje się już zmęczony, bo rządzi w sytuacji dla siebie skrajnie niekomfortowej. W sytuacji chłodnych stosunków z Rosją, czasem z jej wręcz wrogim do siebie podejściem, to przecież Kudrin był tym który spowodował największy kryzys na Białorusi.
 
 Na Ukrainie wrogowie, w Polsce wrogowie, UE to kolejny wróg.
 To może zniechęcać.
 
 A może w unii z Polską widzi dla Białorusi najlepsze rozwiązanie.
A nam, czy nie przydałby się polityk tej miary co Aleksander Łukaszenka?

    

KOMENTARZE

 • @Autor
  Takie rozwiązanie - bliska współpraca z Polską, jest możliwa przy wzmacnianiu idei Trójmorza i osłabienia nacisków Brukseli.
  W pewnym zakresie Polska idzie w tym kierunku - choćby sprawa budowy Via Carpatia.

  A współpraca z UE?
  Na obecnych zasadach - tylko dureń może tak myśleć, że to będzie korzystne. Polska otwarła swój rynek przy umowie, że ma nastąpić wyrównanie poziomów życia itd.
  I co?
  Teraz w EU ma być kilka prędkości, a dotacje są ograniczane. Czyli zostaliśmy "wydymani". A Łukaszenka jest normalny, a nie "tuskopodobny".

  Sądzę, że wchodzimy w strefę wojen celnych: UE/USA, ale i Polska, jeśli ograniczone będą dotacje strukturalne, powinna ograniczyć napływ towarów z UE.
  To pogłębi konflikty i rozpad UE.
  Proces został rozpoczęty, a takich nie da się już powstrzymać. Można nieco opóźnić.
 • @Krzysztof J. Wojtas 11:10:03
  Janusz Szewczak obecnie poseł z PiS wyraźnie powiedział, że jeśli nam Bruksela przytnie unijne pieniądze, to my powinniśmy to samo zrobić z naszą składką do Unii
  Spotkanie w sprawie kwot imigrantów na poszczególne kraje zostało przez kraje naszego regionu zbojkotowane. Niektórzy internauci ten bojkot krytykują, ale czy słusznie nie wiem, bo to wyraźny i jednoznaczny sygnał, że na ten temat rozmawiać nie będziemy, ustaleń jakie sobie przyjmą nie uszanujemy, a tak ogólnie to mamy ich w d…..
  Jednym słowem bunt na pokładzie
  Moim zdaniem bojkot tego szczytu był słuszną decyzją.
  Również jestem zdania, że Unia poprzez swoją politykę dyktatu, ściągania imigrantów z Afryki i narzucania ich innym krajom mocno zniechęciła do siebie kraje nie tylko Węgry, Czechy czy Słowację ale i Austrię i Włochy i idzie na rozpad.
  Niech więc sobie robią swoje prędkości.
  To nas popchnie jedynie do pogłębienia współpracy w ramach trójmorza.
  Na świat jesteśmy już dostatecznie otwarci, a Chiny z jedwabnym szlakiem są tuż za drzwiami, więc Unia już nie jest jedyną naszą alternatywą.
 • @Krzysztof J. Wojtas 11:10:03
  Tak sobie myślę, że w słowach Łukaszenki jest nie tylko groźba skierowana do własnego społeczeństwa, ale także do elit na Kremlu i do Warszawy. W tym ostatnim przypadku raczej sygnał na gotowość do naprawdę szerokiej współpracy gospodarczej, politycznej i społecznej.
  Ale czy nasi politycy potrafią to dostrzec i odpowiednio zareagować to już inna sprawa.
 • @Krzysztof J. Wojtas 11:10:03
  "Sądzę, że wchodzimy w strefę wojen celnych: UE/USA, ale i Polska, jeśli ograniczone będą dotacje strukturalne, powinna ograniczyć napływ towarów z UE.
  To pogłębi konflikty i rozpad UE."

  Przy takim konflikcie przeciwko usraelitom chciałbym móc trzymać stronę Europy gdyby była Europą, ale ona jest albo UE albo Festung Ojropa ;-(
  No i nie mam kogo i jak poprzeć...

  Ukłony
 • @Oświat 14:49:26
  "To nas popchnie jedynie do pogłębienia współpracy w ramach trójmorza."

  Obawiam się, że w obecnych realiach bardziej byłaby to judeopolonia. Nazwy takie jak trójmorze czy Międzymorze byłyby tylko dla zamydlenia oczu gawiedzi.
 • @ Autor
  "Na Ukrainie wrogowie, w Polsce wrogowie, UE to kolejny wróg.
  To może zniechęcać."

  W sumie takie założenie to musiałby chyba przyjąć każdy przywódca suwerennego państwa o ile nie jest umoczony we współpracę lub nie jest naiwny.
  Tak myślę, bo jakieś prawo międzynarodowe to ściema dla maluczkich - wszędzie jest anarchia, zdrada, fałsz, kłamstwo, zbrodnie, korupcja, seryjni itp...

  Oczywiście 5*
 • @Krzysztof J. Wojtas 11:10:03
  "A współpraca z UE?
  Na obecnych zasadach - tylko dureń może tak myśleć, że to będzie korzystne."

  W pełni się zgadzam z tym co Pan napisał.

  Już wcześniej, z okazji rabanu na Majdanie, zastanawiałem się co się stało w głowę Ukraińcom, że się im chciało mrozić d... na Majdanie i pier... trzy po trzy o "byciu członkiem" UE. Tylko ktoś kompletnie pozbawiony rozumu może chcieć "akcesji". I jeszcze żeby mu makrela z tego tytułu nachodźców lokowała. To przecież Himalaje skretyniałego debilizmu. U niektórych. U innych bowiem jest to oczywiście stara, "dobra" korupcja.

  Ukłony
 • @
  gospodarczo, Białoruś całkowicie uzależniona od rosyjskich nośników energii i rosyjskiego rynku. Jedyną sferą, w której Mińsk aktywnie pokazuje swoją ‘’niepodległość’’, jest sytuacja polityczna.
  Jednak pogorszenie sytuacji geopolitycznej pozostawia coraz mniej miejsca dla „multi-wektor”, o czym oświadczył minister spraw zagranicznych Białorusi Władimir Makiej w sprawie ewentualnego wystąpienia rosyjskiej bazy wojskowej w odpowiedzi na bazy US Army w Polsce.
  https://www.reuters.com/article/us-belarus-eu/eyeing-possible-polish-u-s-base-belarus-says-no-russian-base-for-now-idUSKCN1IW339
 • @Jasiek 18:01:05
  Z tą judeopolonią to tak trochę jakby nam chcieli to wmówić i przyzwyczaić jednocześnie. Ja myślę , że to bardziej strachy na lachy niż możliwość realizacji. Polacy indywidualnie i jako zbiorowość też mają niezgorszy charakterek nie do ujarzmienia. Jak to mówił w swoim czasie Piłsudzki, –My Polacy umiemy bić po pysku.
  A jak skutecznie można zobaczyć na tym filmie.

  https://www.youtube.com/watch?v=0uMRIcl9I2E
 • @fretka 18:23:37
  Baćka może miał jedynie gorszy dzień, a może rzeczywiście czuje, że pętla się zaciska.
  Tylko on jeden wie jak jest naprawdę.
  Mnie jednak bardziej interesuje czy, kiedy, i w jaki sposób Unia się rozleci.
 • @Oświat 20:17:05
  "Ja myślę , że to bardziej strachy na lachy niż możliwość realizacji. "

  Realizacja to już nie możliwość. Ona już się rozpoczęła. Będzie kaska z 447, będzie centrum dowodzenia (Mszczonów - izraelski inwestor buduje najgłębszy basen w Europie ;-DDDD - ciekawe po co najgłębszy) będzie transport 700 palm z usraela, są już przecież ogromne ilości pustostanów - loftów i apartamentów, są ustawy 1066, o rozzbrajaniu polskiego wojska, są usarmy, rozdawanie paszportów, zwroty nieruchomości.
  Jest też napływ Ukraińców, żeby było dziel i rządź...
  Wszystko się tak "pięknie" układa, że aż nie może nie wyjść.
  Wygląda na to, że będziemy jak Palestyńczycy :-(
 • Rozgrywanie Wschodu i Zachodu.
  Łukaszenko próbuje rozgrywać Zachód i Wschód przeciw sobie, aby dostać
  najlepsze warunki.

  Dokładnie jak to robił Janukowycz.
 • @Pedant 20:51:12
  Ale Łukaszenko to polityk nieco większego formatu niż Janukowycz.
  Ten ostatni byłby dobrym kierownikiem sklepu z meblami, świetnie by się prezentował na tle szafy.
 • @Jasiek 20:29:28
  ,,Oni” od zawsze mają to do siebie, że gdy już są blisko celu to zdarza im się albo wygnanie z domu niewoli jak w Egipcie, albo pogrom, albo holokaust.
 • ***
  Takie połączenie Polski i Białorusi w jedno państwo mogłoby być atrakcyjne zarówno dla jednych jak i dla drugich, tak politycznie jak i gospodarczo.//
  Nie umiemy się dogadać wśród nas samych z Ty tu jeszcze wprowadzasz jakąś "trzecią siłę " , z kacapami , niezależnie od tego skąd są , t zn z Rosji , Białorusi czy Ukrainy nie należy wchodzić w żadne , poza handlem , układy
 • Te dywagację są już nudne,
  Ukraina, która dąży do UE co chwila ogłasza, że wychodzi ze Wspólnoty Niepodległych Państw, to znaczy straszy, że wyjdzie a nie wychodzi.
  Nie wychodzi ponieważ to równałoby się z tym, że Ukraińcy straciliby przywileje związane z polityką państw WNP, zatem nastąpiłby obowiązek wizowy i prawny w stosunku do państw poza WNP.
  I wtedy około 5 mln. Ukraińców straciłoby pracę w Rosji i innych krajach WNP.
  Zatem kokietowanie UE przez Białoruś jest jak najbardziej wskazane aby może się stowarzyszyć z UE jak Ukraina i osiągnąć jakieś przywileje finansowe, lecz to by było na tyle.
 • @Oświat 20:21:09
  Baćka i naszym i waszym. Chitrożopy.
 • @fretka 07:38:29
  Ale Baćka jako szczery Słowianin powinien wiedzieć, że jak dwa zająca ścigasz, żadnego nie złapiesz.
 • @fretka 07:57:57
  Fałszywy mundial. Cała prawda:
  https://www.youtube.com/watch?v=Uk4yjdD-tZ8
 • @fretka 14:08:07
  Świetne:)))

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031